Staré stěhovací zvyklosti vs moderní postupy
Někteří lidé mají tendenci dělat si vše po svém a nedbat na osvědčené rady starších lidí, kteří své poznatky budují na osobních zkušenostech. Domníváme se, že správný postup je zhruba někde uprostřed, vyvážený a postavený na zdravém selském rozumu. Ohledně stěhování je to kupříkladu přípravná fáze, kdy je na základě poznatků z minulosti nanejvýš vhodné začít s přípravami v předstihu nejlépe čtyř až pětitýdenním.
Budete např. potřebovat zajistit parkovací místo pro stěhováky, a jestliže si vyžádáte výjimku na městském magistrátu, lhůta vyřízení vašeho požadavku je až jeden měsíc. Pak si musíte zajistit nové doklady, informovat různé instituce o změně adresy, opatřit balicí a výplňový materiál, vyřídit přepis energií a dořešit nájemní vztahy atd.
Když už jsme se zde zmínili o krabicích a jejich výplních, právě zde byste se měli poučit na chybách předchozích generací, které k balení věcí využívaly vše, co měly po ruce. Většinou to byl textil nebo novinový papír, různé časopisy, letáky, dokonce i toaletní papír a ubrousky. Tento způsob je však nevhodný ze dvou důvodů – tím prvním je nedostatečné zabezpečení předmětů v krabici, kdy např. ubrousky nebo vrstva novin nezabrání praskání porcelánových talířů nebo sklenic. Druhým důvodem je tiskařská barva, zvláště dnes jsou barvy pro tisk časopisů a novin velmi agresivní a toxické, mohou předměty v krabicích poškodit, budou zapáchat a obtížně se pak barvy budete zbavovat.
Vsaďte na moderní výplňový materiál
V první řadě byste měli mít doma v zásobě bublinkovou fólii, to sice není nic moderního, ale dokážete s ní zabalit většinu předmětů, aniž by se nějak poškodily, navíc fólii lze pak ještě doma skladovat a použít v budoucnu.
Kromě bublinek se vám mohou hodit polystyrenová drobná výplňová tělíska flo-pak a kartonová střiž neboli kartonová vlna. Takto uchráníte v krabicích i velmi křehké věci. A pro balení nábytku a domácích spotřebičů uplatníte tenkou polyetylenovou tzv. flexi fólii.