Pokud člověk dorazí letadlem do cílové destinace s nepříjemně velkým zpožděním, zaručeně to není důvod k radosti. Ovšem na druhou stranu to v některých případech nemusí být zase až tak důvod k zoufání si. A to v případech, kdy člověk nepromešká nic zásadního a jeho let spadá pod evropskou regulaci EC 261/2004.
V takovém případě se totiž člověk může nejednou těšit na docela hezkou sumičku coby odškodnění za tuto utrpěnou újmu. Až šesti set eur může tato dosáhnout.
To ovšem pouze tehdy, když je na vině tomuto dostatečně dlouhému zpoždění sama letecká společnost a když se jedná o let, který
1) je operován některou leteckou společností sídlící v Evropské unii, na Islandu, ve Švýcarsku či v Norsku
2) má místo odletu i příletu na území zmíněných států
3) míří z tohoto území kamkoliv mimo něj
Protože se však jedná o trest pro provinilé letecké společnosti, které neučinily vše pro to, aby dostály svým závazkům, nedočká se pasažér tohoto odškodnění v případech, kdy je toto zaviněno situací, již nemohla letecká společnost ovlivnit. Tedy vrtochy počasí, stávkou někoho jiného, bezpečnostní situací nebo omezením letového provozu.
A pokud se člověk nedočká svých peněz ani v případě, že je právo na jeho straně? Pak se jich má plné právo domáhat i soudní cestou. Jež je ale pro většinu smrtelníků něčím, do čeho se jenom neradi pouštějí, protože se jedná o něco, s čím nemívají zkušenosti a co může stát peníze a mít vlastně i nejistý výsledek.
A proto jsou tu právníci, kteří pomáhají lidem domoci se takové kompenzace za zpožděný let. Ti dobře vědí, co a jak, u soudu jsou jako doma a proto bývají daleko úspěšnější než soudící se cestující-amatéři. A navíc si berou provizi pouze ze skutečně vyplaceného odškodného, nikdo tak u nich neriskuje prodělek.
A proto je záhodno pamatovat si, že existuje i tato možnost. Pokud někdy nedorazíte včas do cíle a nebudete chtít, aby to hříšníkům prošlo jen tak.